Opel Astra II Coupe

opel astra coupeSamochody z nadwoziem typu coupe zawsze znajdowały się w programie produkcyjnym Opla. Wystarczy wspomnieć choćby takie modele jak GT, Manta – czy ostatni z tej serii – Calibra. Coupe Opla charakteryzowały się agresywną stylizacją, bardzo dobrymi osiągami i własnościami trakcyjnymi. Przy tym zawsze stosowano w nich najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne, np. hamulce o podwyższonej sprawności, silniki z doładowaniem, napęd na wszystkie koła. Samochody coupe Opla nigdy nie były spartańsko wyposażone, a relacja między jakością ich wykonania a ceną wpędzała w kompleksy innych producentów. Nawiązując do tej tradycji, wiosną 2000 roku koncern General Motors wprowadził do sprzedaży Astrę II w odmianie Coupe.
Projekt nadwozia i produkcję auta powierzono specjalistom z firmy Bertone, znajdującej się niedaleko Turynu. Tak jak poprzednie coupe – Calibra – Astra Coupe należy do produkowanych seryjnie samochodów o najniższym współczynniku oporu powietrza Cw = 0,27. Dla zapewnienia dobrych właściwości trakcyjnych, odpowiadających oczekiwaniom wobec auta sportowego, projektanci skupili się na dwóch aspektach wysokiej sztywności nadwozia. Po pierwsze chodzi o odporność na skręcanie nadwozia, co ma znaczenie przy prowadzeniu pojazdu z wysokimi prędkościami. Nadwozie modelu Coupe osiąga wynik 18000 Nm/1 stopień, co przewyższa wartości osiągane przez odmianę sedan, uznawaną za lidera wśród aut tej klasy dostępnych na rynku. Po drugie sztywna klatka przedziału pasażerskiego i strefy zgniotu przedniej i tylnej części auta gwarantują należyty poziom bezpieczeństwa biernego. Przy konstruowaniu bezpiecznego nadwozia samochodu zastosowano rozwiązania sprawdzone w modelu Astra, np. odpadające z zamocowania w czasie zderzenia czołowego pedały, belkowe wzmocnienia dachu i podwójne podłużnice.
Pojazd przejął zawieszenie z modelu Astra II, które zmodyfikowano, aby zapewnić wysoką stabilność i dobią prowadzenie podczas jazdy z wysokimi prędkościacni. W tym celu zwiększono siłę ugięcia przednich kolumn typu McPherson z 21 do 24 Nm/mm. Zastosowano również sztywniejsze amortyzatory i stabilizatory. Zabiegi te zmniejszyły radykalnie przechyły nadwozia w zakrętach i gwarantują także utrzymanie prostopadłego położenia kół do nawierzchni w ciasnych szybko pokonywanych zakrętach. Precyzję prowadzenia uzyskano, stosując elektro-hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego. Pompa ciśnieniowa uruchamiana jest tylko wtedy, gdy siła potrzebna do obracania kierownicy przekroczy wartość, ustaloną przez konstruktorów. W praktyce wspomaganie działa z pełną wydajnością w zakresie prędkości 0-65 km/h. Potem pompa jest wyłączana i uruchamiana w momencie szybkiego ruchu kierownicą lub wykonywania głębokiego skrętu.
Wartość sportowego coupe wyznacza silnik i układ napędowy pojazdu. Do napędu Astry wykorzystywano  trzy jednostki z rodziny ECOTEC. Najmniejsza o pojemności 1,8 dm3 znana jest z Vectry i pozwala osiągnąć 100 km/h po 9,9 sekundy, a jej zaleta to niewielkie zużycie paliwa. Jednak od  samochodu sportowego oczekuje się więcej. Wymaganiom tym mogą sprostać pozostałe dwa silniki. Kierowcom o wybitnym temperamencie przypadnie do gustu 2-litrowy silnik z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowującego. Z 2 dm3 pojemności osiąga on 140 kW mocy przy 5400 obr./min i dysponuje maksymalnym momentem obrotowym, wynoszącym 250 Nm w zakresie 1950-5300 obr./min. Prędkość 100 km/h samochód z tym silnikiem osiąga po 7,2 sekundy. Astra Coupe z  silnikiem rodziny ECO-TEC. Jest nim mająca masę 138 kg, wykonana w całości z aluminium 4-cylindrowa jednostka o pojemności 2,2 dm3. Dla zmniejszenia drgań w układzie korbowo-tłokowym zastosowano dwa wałki wyrównoważające, a nowy kształt komór spalania pozwolił zoptymalizwać proces spalania i zagwarantować spełnienie norm toksyczności spalin Euro 4. Mimo obciążenia układu wydechowego dwoma katalizatorami i powrotnym wprowadzaniem spalin do cylindra, silnik zużywa umiarkowane ilości paliwa (minimalne, powtarzalne, jednostkowe zużycie uzyskane podczas badań wyniosło 240 g/kW/h), oferuje bardzo wysoki moment obrotowy wynoszący 203 Nm przy 4000 obr./min i moc 108 kW przy 5800 obr./min. Konstruując ten silnik, zadbano o jego trwałość i ograniczono do minimum czynności serwisowe. Dlatego m.in. zastosowano łańcuch z hydraulicznym napinaczem do napędu wałków rozrządu, który nie wymaga wymiany. Okresowych regulacji i przeglądów nie dokonuje się także w układzie rozrządu – odpowiedni luz zaworów utrzymuje automatycznie układ hydraulicznych popychaczy zaworów. Kolejnym zespołem nie wymagającym przeglądów jest układ zapłonowy. W silniku zastosowano cewki osadzone bezpośrednio na świecach z platynowymi elektrodami. W ten sposób wyeliminowano zawodne i wrażliwe na wilgoć przewody wysokiego napięcia. Trwałość elektrod świec zapłonowych podczas badań przed uruchomieniem produkcji określono na 100 tys. km przebiegu. Tak wiec serwis silnika polega tylko na wymianie oleju, filtrów i kontroli napięcia pasków klinowych, które również mają przedłużoną żywotność.
Astra Coupe jest samochodem dającym wiele przyjemności podczas jazdy. Jej znakomite osiągi połączone są z bardzo wysokim komfortem jazdy, doskonałą stabilnością na drodze, stałą, bliską neutralnej, charakterystyką prowadzenia, skutecznymi hamulcami i zużyciem paliwa na poziomie typowego samochodu segmentu C z silnikiem o mocy ok. 70 kW.