Audi 80 – proste czynności obsługowe

Większość prac obsługowych można wykonać samodzielnie. Jest jednak niejednokrotnie korzystniej wykonać niektóre czynności na stacji obsługi. Należą do nich czynności, do których są niezbędne specjalne narzędzia, doświadczenie albo przyrządy pomiarowe, oraz czynności, które stacja obsługi może wykonać szybciej.

Niżej wymienione, proste czynności powinno się jednak regularnie wykonywać samemu. Są one niezwykle ważne w celu utrzymania pojazdu w dobrym stanie.

Sprawdzanie poziomu oleju w silniku.

Poziom oleju należy sprawdzać przynajmniej raz na tydzień. W tym celu należy wyciągnąć wskaźnik prętowy i wytrzeć go czystą szmatą. Następnie należy wskaźnik włożyć ponownie i znowu wyciągnąć. Jeśli pojazd jest ustawiony poziomo, poziom oleju powinien znajdować się między dolną i górną kreską wskaźnika. Jeśli oleju jest poniżej dolnej kreski, to trzeba go dolać. Nigdy nie wolno wlewać oleju zbyt dużo, to znaczy jego poziom nie może przekroczyć górnego znaku. Bezwzględnie trzeba się upewnić, czy olej, który ma być użyty odpowiada normie VW 50 000. Trzeba też pamiętać, że do silników benzynowych stosuje się inne oleje niż do silników wysokoprężnych.

Sprawdzanie poziomu płynu hamulcowego

Zbiornik płynu hamulcowego jest osadzony na pompie hamulcowej i znajduje się w tylnej części komory silnika, po lewej stronie. Zbiornik jest przezroczysty i dzięki temu można łatwo sprawdzić poziom płynu hamulcowego. Poziom płynu hamulcowego powinien stale znajdować się przy znaku ,,Max”. W razie konieczności dopełnić świeżym płynem zgodnym z zaleceniami firmy Volkswagen. Powinno się używać wyłącznie płynu hamulcowego firmy Volkswagen lub Audi. Gdyby w czasie sprawdzania się okazało, że poziom płynu opadł do znaku „Min”, to należy sprawdzić grubość płytek ciernych i rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, ponieważ jest to niezawodną oznaką ich zaawansowanego zużycia.

Sprawdzanie świateł hamowania

Zaświecenie się świateł hamowania można sprawdzić przy pomocy drugiej osoby albo samodzielnie. Po naciśnięciu pedału hamulca druga osoba może sprawdzić świecenie światła hamowania. Samodzielnie światła hamowania można sprawdzić, podjechawszy tyłem do drzwi garażu i nacisnąwszy pedał hamulca. Jeśli jedno ze świateł się nie zaświeci, to wymienić żarówkę; jeśli nie zaświecają się oba światła, to może być uszkodzony wyłącznik świateł hamowania.

Sprawdzanie oświetlenia zewnętrznego

Włączać po kolei wszystkie światła (również miganie światłami długimi i światła awaryjne) i sprawdzać ich działanie. Światła tylne oraz światła cofania najwygodniej jest sprawdzać w ciemności pod drzwiami garażu, bez konieczności wysiadania z pojazdu, gdyż wtedy blask świateł można obserwować w lusterku wstecznym.

Sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu

Ciśnienie w oponach najlepiej sprawdzać na stacji benzynowej. W zależności od rodzaju założonych opon ciśnienia wymagane mogą się dla tego samego samochodu znacznie różnić. Jeśli pojazd będzie maksymalnie obciążony, to ciśnienie w oponach tylnych należy zwiększyć o około 0,2 bara. Przed dłuższą jazdą po autostradzie, z dużymi prędkościami należy również zwiększyć o około 0,2 bara ciśnienie w oponach.

Sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego

Przy zimnym silniku poziom płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym powinien się zawierać między znakami „min” i ,,max”. W razie potrzeby odczekać, aż silnik ostygnie i dolać płynu chłodzącego. Jeśli silnik jest gorący, to powinno się trochę odczekać i dopiero potem odkręcać korek zbiornika wyrównawczego. Należy to robić bardzo powoli, aby uniknąć poparzenia parą.