Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony

Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony

Do tej pory samochody używane kupowane z ogłoszenia lub na giełdzie były obarczone dość dużym ryzykiem.

Ryzyko to wynikało z faktu, iż nigdy do końca zwykły nabywca nie był wstanie sprawdzić czy samochód, który stał się jego obiektem pożądania nie jest przypadkiem poszukiwany przez policję. Od czerwca ta sytuacja ma się diametralnie zmienić.

Od czerwca bowiem zostanie uruchomiona specjalna internetowa platforma ePUAP, na której każdy kupujący będzie mógł łatwo sprawdzić czy samochód, który chce nabyć nie jest przypadkiem kradziony.

Jak wynika ze statystyk średnio w Polsce zostaje skradzionych ponad szesnaście tysięcy aut rocznie, co jest liczbą niebagatelną i daje do myślenia potencjalnemu nabywcy samochodu używanego.

Na platformie ePUAP od czerwca bieżącego roku będzie można między innymi zweryfikować markę samochodu, numery dowodu rejestracyjnego oraz numery silnika i nadwozia. Na platformie będzie można również sprawdzić uprawnienia zatrudnianego kierowcy.

Wszystko to stanie się faktem dzięki nowym przepisom, które pozwalają na sprawdzenie przez kupującego danych poprzedniego właściciela pojazdu oraz prawidłowość danych prawa jazdy.

Za pomocą nowej platformy ePUAP z dowodu rejestracyjnego będziemy mogli potwierdzić markę pojazdu, serię i numer dowodu rejestracyjnego, numer rejestracyjny samochodu, numer VIN lub numer nadwozia, datę pierwszej rejestracji, dane właściciela oraz numer REGON jeżeli samochód był zarejestrowany na firmę.

Adres strony –  https://www.historiapojazdu.gov.pl/

Z kolei z dokumentu prawa jazdy będzie można sprawdzić oraz zweryfikować dane posiadacza tego dokumentu, jego PESEL, zakres uprawnień jakie daje mu prawo jazdy, datę jego uzyskania oraz numer dokumentu.