Jak wygląda przegląd samochodu

Jak wygląda przegląd samochodu

Przegląd techniczny samochodu

Każdy właściciel samochodu co rok musi podbić w dowodzie rejestracyjnym obowiązkowo przegląd auta. Jest to jednoznaczne z dopuszczeniem samochodu do ruchu drogowego. Bez aktualnego przeglądu nie mamy prawa poruszać się pojazdem po drogach publicznych.

Aby odbyć przegląd należy przyjechać pojazdem do stacji kontroli pojazdów i wjechać do jego wnętrza zgodnie z zaleceniami osoby obsługującej. Najpierw na specjalnych rolkach sprawdzane są hamulce, dokładniej ich siła hamowania oraz amortyzatory. Za pomocą szarpaków sprawdzane są ewentualne luzy w elementach zawieszenia lub kierowniczych. Następnie diagnosta obejrzy stan podwozia, głównie zwróci uwagę na poziom korozji i czy nie ma wycieków z silnika, chłodnicy lub innych zbiorników. Obowiązkowo na przeglądzie zostanie sprawdzony też poziom emisji spalin, które wydzielane są przez pojazd. Specjalnym urządzeniem diagnosta sprawdzi też światła przednie, przy okazji będzie kazał uruchomić całe pozostałe oświetlenie. Jeżeli nas samochód ma zamontowany gaz to musimy w trakcie badania okazać legalizację – bez tego samochód nie przejdzie badania pozytywnie. Czasem na koniec badania diagnosta każe wcisnąć klakson, by sprawdzić jego sprawność.

Przegląd techniczny samochodu osobowego kosztuje 99 złotych i jest to stawka z góry ustalona. Jeśli samochód jest w pełni sprawny to wynik badani jest pozytywny, a jeśli zostanie wykryta usterka to musimy ją naprawić i wrócić na przegląd. Wtedy musimy dopłacić dodatkową sumę przewidzianą za sprawdzenie tego elementu.