Kredyt samochodowy

Kredyt to najczęściej stosowany i najpopularniejszy pomysł na sfinansowanie kupna wymarzonego samochodu. Sektor kredytów na samochód w roku bieżącym szacuje się na poziomie 5,1 miliarda złotych.

Nic więc wątpliwego, że propozycja na auto-kredyty wciąż się rozszerza, a niektóre oddziały finansowo-bankowe wyraźnie specjalizują się właśnie w kredytach samochodowych.
Generalnie banki i instytucje finansowe udostępniające pożyczki samochodowe dzielą się na ogólne czyli banki dla których tego rodzaju pożyczki stanowią uzupełnienie oferty dla kredytów, konsumpcyjnych itp. oraz instytucje bankowe typowo samochodowe czyli takie, które targetują własną działalność jedynie na rynek motoryzacyjny.

Naturalnie kupno samochodu można finansować na wiele rozmaitych sposobów, niekoniecznie uruchamiając typowy kredyt samochodowy.

Oferta banków firmowych danych marek które produkują pojazdy ma niepodważalną zaletę nad bankami komercyjnymi. Mianowicie staranie się o kredyt samochodowy w takim banku i uzyskanie go nie wymaga żadnych kłopotów i jest zdecydowanie najbardziej komfortową metodą na pozyskanie środków na samochód.
Całe formalności zazwyczaj załatwimy w okienku lub przy biurku reprezentanta przebywającego na terenie salonu dealerskiego danej marki. Do tego dochodzi jeszcze zazwyczaj dodatek w wypadku kiedy nabywamy pojazd nowy w postaci braku prowizji lub obniżonego oprocentowania.

Wymagania na jakich udzielane są samochodowe kredyty są tym korzystniejsze im krótszy okres kredytowania, im młodsze auto, które chcemy zakupić oraz im wyższy udział własny. Przy ustalaniu oprocentowania i prowizji od pożyczki brana jest praktycznie zawsze nasza historia kredytowa w BIK. Jeśli jest ona nieskazitelna to możemy liczyć na niższe koszty pożyczki.

Instytucje bankowe typowo samochodowe to Fiat, Volkswagen i Toyota. Relacja kredytów na samochody nowe do używanych w tych bankach jest miażdżący i wynosi ok 90% na korzyść samochodów nowych. Wynika to z polityki tych instytucji bankowych i bardzo korzystnych warunków jakie dają naturalnie na kredyty na nowe samochody. Popierają w ten sposób własne marki i wspomagają własne zakłady produkcyjne.
Jeżeli chodzi o samochody używane to zdarza się że instytucje bankowe firmowe również pomagają sfinansować ich kupno jednak tylko w sytuacji gdy pojazd nabywany jest za pośrednictwem dealera czyli przez komis dealerski.