VIN-nummer

VIN-nummer

Skrót VIN oznacza numer identyfikacyjny pojazdu z angielskiego Vehicle Identyfication Number. Numer VIN stanowi unikalne oznaczenie pojazdu, które jest przypisane na etapie produkcji do każdego samochodu.

Jak się okazuje dane, które zawiera numer VIN mogą się przydać nie tylko podczas rejestracji bil, ale głównie podczas podejmowania decyzji o zakupie używanego samochodu. også numer VIN jest sprawdzany również podczas rutynowego badania technicznego bil. VIN-nummer wybity na karoserii lub na tabliczce jest wówczas weryfikowany z numerem wpisanym do dowodu rejestracyjnego i umieszczany w bazie danych stacji kontrolo pojazdów.

Jeżeli pojazd zostanie zatrzymany przez policję to również numer VIN jest sprawdzany w bazie pojazdów skradzionych.

VIN-nummer to nie tylko zabezpieczenie przed kradzieżą, a może raczej utrudnienie dla złodziei samochodów, VIN to również pomoc w stacjach serwisowych i dla samych użytkowników samochodów. Na podstawie numeru VIN są dobierane części zamienne do samochodów używanych w autoryzowanych stacjach serwisowych lub w sklepach motoryzacyjnych. VIN-nummer razem z numerem silnika całkowicie identyfikuje pojazd i wszystkie części i podzespoły, z których jest zmontowany.

VIN-nummer znajduje się w różnych miejscach w samochodach zależnie od producentów aut. Najczęściej znajduje się w okolicach prawego progu pasażera oraz na podszybiu, czasami w okolicach silnika. W niektórych samochodach jest powtórzony w kilku miejscach jak na przykład firma Renault umieszcza dodatkowo VIN na plakietce przyklejonej pod przednią szybą. Inni producenci przyklejają ją na środkowym słupku lub w rejonie bagażnika.

Jeśli chodzi o dokumentacje samochodu to numer VIN znajduje się w książce serwisowej, a także na karcie pojazdu i w dowodzie rejestracyjnym.

Zobacz również: