Samochody sprowadzane – deklaracja AKC-U

Samochody sprowadzane – deklaracja AKC-U

Samochody z Niemiec i samochody francuskie okazują się najchętniej sprowadzanymi pojazdami do Polski początkiem roku 2010.

W związku z kończącym się kryzysem gospodarczym oraz umacnianiem się polskiej waluty obserwuje się wzrost liczby sprowadzanych do kraju samochodów używanych z krajów Europy Zachodniej. Samochody sprowadzane, które na zachodzie są wymieniane na nowe znów stają się cenowo atrakcyjne dla Polaków.

Jeżeli jednak sprowadzamy samochody z zagranicy to musimy pamiętać o uregulowaniu formalności i opłat, a zwłaszcza o tym, aby złożyć w urzędzie celnym deklarację AKC-U, czyli szczegółowej informacji o sprowadzanym samochodzie. Urzędnicy celni biją na alarm i twierdzą, że te deklaracje nawet w połowie nie są prawidłowo wypełniane lub wartość sprowadzanego pojazdu jest na nich zaniżana.

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku zanotowano wzrost liczby deklaracji AKC-U o prawie jedną czwartą w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. To dowód na to, że rynek samochodów sprowadzanych pnie się do góry. Aby ustrzec się obniżania wartości samochodu deklarowanej w formularzy AKC-U każda deklaracja będzie wnikliwie sprawdzana, a cena podana przez właściciela samochodu będzie weryfikowana I porównywana z katalogiem cen samochodów używanych. Jeżeli zostanie stwierdzone zaniżenie wartości auta, podatnik zostanie wezwany do przedstawienie dokumentacji uzasadniającej taka a nie inną cenę zakupu samochodu za granicą.

Początkiem tego roku samochody używane, które sprowadzono do Polski były w przeważającej liczbie wyprodukowane w latach 2000-2004. Najczęściej sprowadzamy samochody niemieckie i samochody francuskie. Do najpopularniejszych marek należały Renault, Peugeot, Ford, Audi, BMW i oczywiście Volkswagen. Na skale sprowadzania samochodów niemieckich do Polski oprócz niskiego kursu EURO wpływ ma również działający u naszych zachodnich sąsiadów system dopłat promujący wymianę starych samochodów na nowe.
Jak wypełnić deklarację – akcyza na samochód AKC-U
W rubryce – Data powstania obowiązku podatkowego –  wpisujemy datę przekroczenia granicy pojazdu.
W rubryce – Podstawa obliczenia podatku wpisujemy cenę samochodu z umowy lub faktury.
Jeśli cena jest w innej walucie np w Euro – to wchodzimy na stronę NBP i sprawdzamy kurs Euro z dnia przekroczenia granicy.  Przeliczmy na złotówki i wpisujemy.
W rubryce Stawka podatku – jeśli mamy silnik do 2000cm3 to wpisujemy 3,1%.
W rubryce Stawka podatku – jeśli mamy silnik powyżej 2000cm3 to wpisujemy 18,6%.
Kwota podatku to wynik mnożenia – Podstawa obliczenia podatku X Stawka podatku.
Jeśli mamy auto o pojemności silnika do 2000cm3 i cenę w PLN 10000 zł – mnożymy to razy 3,1  potem wynik dzielimy przez 100 i wynik wychodzi 310 zł – kwota akcyzy za samochód.
10000 X 3,1 = 31000 : 100 = 310 zł – Akcyza do zapłaty
Często jest tak że urzędnik obliczy akcyzę według stawek urzędowych i podniesie wartość akcyzy. Wtedy pozostaje się tylko z nim zgodzić,no chyba że lubimy się włóczyć po urzędach.