Samochody – Testy niezawodności

Samochody – Testy niezawodności

Niezawodność samochodu to czynnik często decydujący przy wyborze samochodu zwłaszcza używanego, gdyż kupując samochody używane nie mamy możliwości korzystania z serwisu gwarancyjnego.

Które zatem samochody, marki, modele zasługują na miano niezawodnych? Które samochody warto kupować biorąc pod uwagę niezawodność samochodu, a których aut powinniśmy unikać zwłaszcza, kiedy kupujemy samochód używany?

Testy niezawodności są przeprowadzane co roku przez różne czasopisma branży motoryzacyjnej. Jak się okazuje wyniki takich testów są co roku bardzo do siebie zbliżone.

Najbardziej niezawodne samochody używane to ciągle samochody japońskie. Pierwsza piątka to oczywiście Toyota Corolla, Toyota Avensis, Toyota Yaris, Honda Civic oraz Mazda 6. Kupując taki samochód ryzyko, że będziemy z nim często jeździć do serwisu jest znikome. To absolutna ekstraklasa wśród używanych samochodów pod względem niezawodności.

Zaraz za pierwszą piątką plasują się Kia Ceed, Volvo V40, Skoda Octavia oraz Seat Leon. Różnica punktowa pomiędzy wszystkimi z pierwszej dziesiątki jest minimalna zatem kupując którykolwiek samochód używany z pierwszej dziesiątki nabywamy praktycznie niezawodny samochód.

Zatem pierwsze skrzypce gra Toyota udowadniając swoja jakość we wszystkich segmentach produkowanych przez siebie samochodach co widać w rankingu – trzy miejsca w pierwszej dziesiątce zajęte przez swoje flagowe modele przedstawicieli każdego segmentu od auta miejskiego, poprzez kompakt aż po limuzynę.

Ciekawostką jest kolejny azjatycki koncern, wschodząca gwiazda Kia, która udzielając gwarancji 5 lat na mechanikę i 7 lat na układ napędowy z silnikiem prowokowała do sugestii iż to tylko chwyt marketingowy. Na podstawie wyników testu niezawodności samochodu Kia Ceed udowadnia, że najdłuższa na rynku gwarancja to nie przypadek, ale potwierdzenie wysokiej jakości.

Testy niestety potwierdzają dość dużą awaryjność samochodów francuskich.