Samochody używane – koszty eksploatacji

Samochody używane – koszty eksploatacji

Kupno samochodu to pierwszy i często największy wydatek. Jest to jednak wydatek jednorazowy zapoczątkowujący następne wydatki, a czasami cały ich łańcuch.

Jak się okazuje nie zawsze kupno młodszego samochodu gwarantuje niższe koszty eksploatacji czyli, koszty paliwa, wymiany elementów zużywających się regularnie i niespodziewanych awarii samochodu.

Jeżeli kupujemy samochód, który ma się charakteryzować niskimi kosztami eksploatacji, to dobrym wyborem jest kupno jakiegoś auta stosunkowo prostego w budowie, nie posiadającego urządzeń zaawansowanej technologii, z silnikiem benzynowym. Generalnie z tego punktu widzenia im mniej elektroniki tym lepiej.

Nie należy również zapominać, że największym wydatkiem eksploatacyjnym zawsze pozostaje paliwo, zatem ekonomiczny silnik to podstawa sukcesu.

Jeśli chodzi o stan techniczny samochodu używanego, to przed zakupem warto skonsultować się z jakimś mechanikiem. Fachowe oko może tutaj przyczyni się do sporych oszczędności w przyszłości.

Kalkulując koszty eksploatacji samochodu należy również wziąć pod uwagę koszt ubezpieczenia. W tym wypadku nie bez znaczenia jest wybór marki samochodu. Wiadomo bowiem, że samochody uznawane za luksusowe takie jak Audi czy Mercedes mogą mieć w niektórych firmach ubezpieczeniowych współczynniki zwyżkowe podwyższające koszt ubezpieczenia czyli polisy auto casco.