Smart Repair

Smart Repair

Fachowcy od samochodów używanych mają wiele różnych sposobów na sprawdzenie ile faktycznie warty jest używany samochód.

Słuchają silnika, oglądają różne elementy karoserii, porównują szpary pomiędzy nimi, sprawdzają stan tapicerki, zapach we wnętrzu, przetarcie na kierownicy czy dźwigni zmiany biegów i na tej podstawie stwierdzają czy np. stan licznika odzwierciedla rzeczywisty przebieg.

Czy aby na pewno sa to metody wystarczające. Okazuje się, że nie. Istnieją bowiem wyspecjalizowane warsztaty oferujące usługi tzw smart repair czyli lifting wieku samochodu, a raczej stopnia zużycia pewnych jego elementów.

I tak zarysowane plastiki, elementy kokpitu, otwory  na mocowanie np nawigacji czy telefonu, przypalone papierosem elementy tapicerki, to wszystko nie stanowi problemu dla fachowców zajmujących się tego typu odmładzaniem samochodów.

Sprzedając samochód używany zwłaszcza z wyższego segmentu, wielu sprzedających korzysta z takich właśnie usług sprawiając, że auto sprzedawane wygląda prawie jak nowe. W ogłoszeniach automoto aż roi się od ogłoszeń w stylu „od pierwszego właściciela” zadbany, garażowany, od kobiety itp. bzdury. Tak naprawdę nawet służbowy samochód leasingowany, który wytłukł się na polskich drogach można zrobić na bóstwo i sprzedać jako samochód używany jedynie na niedzielne wypady za miasto.

Jednym z atutów usług smart repair jest czas ich wykonania, gdyż zazwyczaj większość usterek usuwana jest bez demontażu konkretnego elementu. Zaawansowane środki naprawcze pozwalają na usuwanie usterek w krótkim czasie niemalże na poczekaniu. Usługi smart repair często są również bardzo konkurencyjne cenowo zwłaszcza, gdy porównamy je z wymiana całego detalu na nowy. Dodatkowo usługi smart repair są zamawiane w większości przypadków, ze zrozumiałych względów, tuż przed sprzedażą samochodu. Wówczas wydatek poniesiony na usługę smart repair zwraca się czasami kilkukrotnie w postaci drożej sprzedanego samochodu używanego.

Oprócz dziur i zabrudzeń, a także odkształceń plastików do najczęstszych usterek usuwanych w warsztatach smart repair należą ślady po długopisie lub malunki flamastrami wykonane przez dzieci np. na plastikach lub na tapicerce, ogólne czyszczenie wnętrza, dywaników oraz wykładzin na podłodze, które przez wiele lat pochłaniają kurz i brud, który wnika głęboko we włókna, odświeżanie elementów skórzanych samochodu.