Tablice wyjazdowe rejestracyjne

Tablice wyjazdowe rejestracyjne

W przypadku nabycia zarejestrowanego samochodu używanego, do Polski można przyjechać na oryginalnych tablicach, wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami przy późniejszym przerejestrowaniu, gdyż trzeba się wówczas kontaktować z poprzednim właścicielem.

Musi on bowiem otrzymać kurierem z powrotem dokumenty samochodu i tablice rejestracyjne, aby mógł samochód w Niemczech wyrejestrować, a następnie on musi dokumenty potrzebne do zarejestrowania samochodu w Polsce przesłać do nas.

Znacznie wygodniej jest przyjechać z Niemiec na tzw tablicach wyjazdowych. Tablice wyjazdowe mają z boku żółty lub czerwony pasek. Tablice niemieckie wyjazdowe kosztują kilkadziesiąt EURO ale procedura rejestracji samochodu w kraju jest dużo szybsza i wygodniejsza.

Podczas jazdy nowym samochodem do kraju możemy użyć tablic wyjazdowych rejestracyjnych z żółtym paskiem, która upoważnia do jazdy bez ważnego przeglądu technicznego przez pięć dni od daty ich wydania. Koszt razem z ubezpieczeniem to 50-100 EUR. Tablice niemieckie wyjazdowemożna nabyć już w Polsce. Można je nabyć w każdym urzędzie zajmującym się rejestracją aut.

Tablice wyjazdowe z żółtym paskiem są ważne 5 dni, natomiast tablice wyjazdowe z czerwonym paskiem dwa tygodnie lub miesiąc. Tyle mamy wówczas czasu na zarejestrowanie w kraju i dopełnienie wszystkich formalności. Tablice wyjazdowe z czerwonym paskiem kosztują od 60 do 90 EUR.

Wykupienie tablic wyjazdowych żółtych lub czerwonych to najlepsze rozwiązanie. Można bowiem również przywieźć samochód z Niemiec na tablicach z niebieskim paskiem, ale droga do zarejestrowania samochodu w Polsce jest później bardzo uciążliwa z uwagi na konieczność prowadzenia czasochłonnej korespondencji z poprzednim właścicielem. Oszczędność kilkudziesięciu EUR z pewnością w tym wypadku nie jest uzasadniona.