CITROEN 11 – rok 1934

CITROEN 11 – rok 1934

Producent: SA Andre Citroen, Paryż, Francja.

Citroen byt pierwszym samochodem z napędem przednim produkowanym we Francji masowo.

Prototyp Citroen Traction-Avant został zaprezentowany publicznie po raz pierwszy w 1934r. pod typowym oznaczeniem 7, z silnikiem o pojemności 1300 cm3. Samochód o metalowym aerodynamicznym nadwoziu, zaprojektowany przez amerykańskich inżynierów, byt całkowicie inny, niż wszystkie dotychczasowe modele. Pokaz modelu bez tradycyjnych już stopni stał się nadzwyczajnym wydarzeniem.

CITROEN 11 – rok 1934
Producent: SA Andre Citroen, Paryż, Francja.

Mimo dobrego zbytu modelu 7 Andre Citroen zażądał od konstruktorów, aby „przecięli siódemkę wzdłuż i poszerzyli ją o 12 cm”. Prototyp miał być gotów w ciągu 2 miesięcy. I rzeczywiście już w lipcu 1934 r. ukazał się nowy model Citroen 11. Pierwsza seria miała jeszcze silnik o pojemności 1300 cm3, osiągający moc zaledwie 23,5 kW (32 KM), co przy ważącej 1000 kg limuzynie było bardzo mało. Dlatego jesienią ukazała się druga seria z silnikiem o mocy 26,5 kW (36 KM) i następnie trzecia z silnikiem o pojemności 1911 cm3 i mocy 34 kW (46 KM). Dopiero ta ostatnia seria przyniosła marce sukces, trwający nieprzerwanie do 1957 r., kiedy wyprodukowano ostatnią sztukę tego modelu.

Samochód posiadał kilka nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, o których warto wspomnieć. Cały zespół, silnik-sprzęgło-skrzynia biegów, przymocowany długimi śrubami do ramy, można było wyjąć naraz, co ułatwiało pracę w warsztacie naprawczym. Rama płytowa była połączona na stałe z nadwoziem. Resorowanie odbywało się za pomocą drążków skrętnych, opatentowanych na krótko przedtem przez F. Porscha. Koła przednie miały już niezależne zawieszenie. Samochód posiadał wydłużony kształt z nisko położonym punktem ciężkości, co gwarantowało doskonałą stabilność na drodze.

Dzięki swoim znakomitym własnościom jezdnym Citroen 11 był samochodem bardzo popularnym wśród gangsterów, nazywano go nawet limuzyną gangsterów.

Citroen 11 produkowano głównie jako 4-drzwiową limuzynę, wykonano kilka tylko egzemplarzy typu roadster i coupe, które są dzisiaj uważane przez kolekcjonerów starych samochodów za unikaty.