PACKARD TWELWE – rok 1933

PACKARD TWELWE – rok 1933

Producent: Packard Motor Car Co., Detroit, Michigan, USA.

Początek historii tej marki wiąże się z miastem Warren, w amerykańskim stanie Ohio, gdzie dwóch przedsiębiorców, J. W. Packard i George Weise założyło warsztat sprzętu elektrycznego. Młody Packard dość wcześnie zorientował się, że przyszłość ma produkcja samochodów i założył ze swoim bratem ich wytwórnię. W 1899 r. pojawił się pierwszy Packard, oznaczony jako model A.

Do najsłynniejszych modeli należy Twin Six, skonstruowany w 1915 r. Był to pierwszy amerykański samochód z silnikiem 1 2-cylindrowym. Dzięki temu modelowi marka Packard wysunęła się na czoło producentów luksusowych samochodów, takich jak: Pierce-Arrow i Peerless. Duże zasługi miał tu główny konstruktor Jess G. Wincent, który podobnie jak jego zespół współpracowników kładł nacisk na każdy detal samochodu, komfort jazdy, estetykę i w niepoślednim rzędzie również na wytrzymałość.

Wytrzymałość charakteryzowała zwłaszcza nadwozia, konstruowane we współpracy z najwybitniejszymi amerykańskimi stylistami — Dietrichem, Le Baronem, Brewsterem, a także nadwozia indywidualne, produkowane na zamówienie firmy Roolston, Waterhouse i innych.

PACKARD TWELWE – rok 1933
Producent: Packard Motor Car Co., Detroit, Michigan, USA.

Model Packard Twelwe miał 12-cylindrowy silnik V o pojemności 7300 cm3. Chłodzenie wodą zapewniała pompa odśrodkowa i wentylator z termostatem. Silnik miał synchronizowaną skrzynię biegów i sprzęgło z odśrodkowym wspomaganiem. Sztywne mosty były zamocowane na ramie podłużnicowej za pomocą półeliptycznych resorów piórowych. Mechaniczne hamulce bębnowe działały na wszystkie 4 koła. Samochód rozwijał prędkość maksymalną 160 km/h.

Firmy Packard i Studebaker połączyły się w 1954 r., tworząc wspólny program produkcyjny. W 1958 r. marka Packard zanikła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *