Volkswagen Golf IV

Volkswagen Golf IV

Czwarta wersja kultowego samochodu Volkswagen Golf zadebiutowała w roku 1997, rok później pojawiła się jego wersja sedan czyli Volkswagen Bora. Do dziś jest jednym najchętniej kupowanych samochodów niemieckich na rynku wtórnym.

Volkswagen Golf przez blisko dekadę zasłużył sobie na miano samochodu solidnego i niezawodnego. Nawet pojazdy z dużym przebiegiem raczej nie nastręczają problemów i dlatego też można powiedzieć, że Golf IV jest polecanym samochodem dla mniej zamożnych klientów, którzy jednak cenią sobie niemiecką solidność i pewność auta na drodze.

Jako samochody używane zarówno wersje hatchback jak i sedan, oba samochody czyli Golf Bora nie różnią się cenowo. Wybór zatem zależy od indywidualnych preferencji.

Najczęstszymi usterkami są blokujące się zaciski hamulców, wyciekający olej ze skrzyni biegów oraz z silnika, a także awarie oświetlenia. Najczęściej jednak to układ hamulcowy przysparza najwięcej problemów.

Zalety Volkswagena Golf IV to solidność wykonania, dobre wyposażenie odpowiadające za bezpieczeństwo jazdy, bardzo precyzyjny układ kierowniczy, oszczędne silniki, zwłaszcza diesle oraz szeroka paleta wyboru modelu.

Wady Golfa to z pewnością stosunkowo mała ilość miejsca z tyłu samochodu, dość ubogie wyposażenie standardowe.

Wybierając samochody używane Volkswagen Golf  IV warto pokusić się o model powyżej rocznika 1999 ponieważ od roku 2000 seryjnie zaczęto montować system ESP, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo.

Decydując się na silnik benzynowy, a takie posunięcie zaleca serwis Motogratka w przypadku kupna kilkuletnich samochodów, gdyż diesle mają już dość znaczne przebiegi, dobrze jest wybrać jednostkę 1.4 o mocy 75KM, który bardzo dobrze radzi sobie napędzając Golfa IV i jest przy tym bardzo oszczędny a koszty napraw są niewspółmiernie niższe niż w przypadku silników wysokoprężnych.

Z silników wysokoprężnych polecamy silniki 1.9 rozwijające moc od 90 do 150KM. Są bardzo dynamiczne i oszczędne, spalają ok. 6 litrów oleju napędowego.