Hyundai Trajet

Hyundai TrajetW konstrukcji Trajeta można dopatrzyć się wielu rozwiązań zastosowanych wcześniej w Scenicu, Galaxy, Zafirze i Sharanie.
Nadwozie Trajeta zachowujące dwubryłową sylwetkę, wyróżnia się spokojną „ponadczasową” linią. Auto jest dłuższe (4695 mm) i wyższe (1710 mm), ale węższe (1565 mm) od Zafiry, na której wzorowano jego konstrukcję. Trajet ma natomiast znacznie większy rozstaw osi (2830 mm). Analogicznie jak w Zafirze wygodne indywidualne fotele rozmieszczono w trzech rzędach (2+3+2). Decydując się na takie rozwiązanie zabudowy wnętrza, zapewniono jego „elastyczność” i wielowariantowość. Można je ukształtować następująco:
♦    7 miejsc pasażerskich (2+3+2) i przedział bagażowy o poj. 180 dm3 za ostatnim rzędem foteli,
♦    5 miejsc pasażerskich (2+3) i zwiększony do ok. 500 dm3 przedział bagażowy przy złożeniu foteli ostatniego rzędu (pochylenie oparć i złożenie foteli do przodu wg przedniej krawędzi),
♦    2 miejsca pasażerskie i zwiększony do ponad 1800 dm3 przedział bagażowy po całkowitym usunięciu środkowych i tylnych foteli.

Ponadto dzięki możliwości obrotu przednich foteli o 180°, po złożeniu oparć foteli środkowych, możliwe jest stworzenie miejsca „dookoła stołu” dla czterech osób. Odpowiednio przesuwając i rozkładając przednie i środkowe fotele, uzyskuje się komfortowe miejsca sypialne dla dwóch nawet wysokich osób. Po złożeniu oparć prawego tylnego i środkowego fotela otrzymuje się przestrzeń, umożliwiającą przewożenie kilku par nart i deski snowboardowej, bez pogorszenia komfortu jazdy 5 osób.
Fotele kierowcy i pasażera mają od wewnętrznej strony składane podłokietniki, a fotel kierowcy elektryczną regulację wysokości siedziska w zakresie 30 mm. Wygodny dostęp do środkowych i tylnych foteli zapewniają szerokie drzwi boczne, a wysoko podnoszone drzwi tylne, których wykrój sięga poniżej podłogi, ułatwiają przekładanie przewożonych bagaży. Przesuwaniu się ładunku do tyłu zapobiega specjalna siatka rozpinana między obudowami tylnych nadkoli, w których znajdują się także dodatkowo zamykane schowki.
W przestrzeni pasażerskiej zaprojektowano wiele podręcznych schowków. Tylne ściany foteli przednich wyposażono w specjalnie ukształtowane odchylane półki z otworami na kubki.
Ergonomicznie ukształtowaną, funkcjonalną tablicę przyrządów, wyposażono w dwie poduszki powietrzne – dla kierowcy o poj. 65 dm3 i pasażera 195 dm3, oraz sześć otworów nawiewowych służących do ogrzewania przedniej części wnętrza (środkowa i tylna część jest ogrzewana przez nawiewy umieszczone pod tylnymi szybami bocznymi) i szybkiego usuwania roszenia szyby przedniej i bocznych. Wszystkie drzwi boczne mają specjalne wzmocnienia (belki ze stali o wysokiej wytrzymałości), chroniące pasażerów przed skutkami kolizji bocznych, natomiast wydłużony przód samochodu oprócz pochłaniającego energię zderzaka ma strefę energochłonną z dodatkową ramą nośną, do której mocowany jest silnik.
Do standardowego wyposażenia samochodu należą: czterokanałowy ABS, chłodzone hamulce tarczowe o dużej średnicy z przodu i z tyłu (jako opcja), wspomaganie układu kierowniczego, nowoczesny zespół lamp przednich, lampy przeciwmgłowe, włączane automatycznie wycieraczki z czujnikiem deszczu, wycieraczka szyby tylnej, elektrycznie otwierane szyby w drzwiach i regulowane elektrycznie lusterka zewnętrzne, centralny zamek z alarmem, otwierany dach i relingi dachowe. Trajeta wyposażono także w radio z odtwarzaczem i zespół czterech głośników.
Do napędu Trajeta przewidziano dwa silniki benzynowe: znany już 4-cylindrowy, 16-zaworowy DOHC o poj. 2,0 dm3 i mocy 103 kW z wielopunktowym wtryskiem paliwa sterowany 16-bitowym komputerem i całkowicie nowy 24-zaworowy silnik DOHC V6 o poj. 2,7 dm3 i mocy 125 kW. Oba spełniają wymagania normy Euro 3 i połączone są z 5-biegową sterowaną mechanicznie skrzynią biegów.
Silnik wysokoprężny konstrukcji Hyundaia o bezpośrednim wtrysku paliwa z zasilaniem typu common rail, o pojemności 2,0 dm3 i mocy 81 kW. Trajet oferowany w dwóch wersjach wyposażenia GL i GLS (ze skórzaną tapicerką), w ośmiu kolorach nadwozia na kołach o ogumieniu 215/65 R15 z dwoma rodzajami obręczy ze stopów lekkich.