Na gazie taniej

gazowa instalacjaPopularne porzekadło, że „stać go na samochód – to stać i na benzynę” przestaje być aktualne. Coraz mniej kierowców rozumuje w ten sposób. Podwyżki cen paliwa, których  przeżyliśmy, zmusiły nas do prowadzenia bardziej wnikliwej analizy kosztów eksploatacji samochodów.
Wielu rozgląda się za napędami alternatywnymi, czyli za napędem gazowym. Kalkulacja kosztów związanych bezpośrednio z eksploatacją samochodu zdecydowanie wskazuje na gaz jako wariant bardziej opłacalny.
Można się pokusić o przeprowadzenie obliczeń, zakładając, że 500 km pokonujemy w jedną stronę przy wykorzystaniu zasilania gazowego, a z powrotem tylko benzynowego. Aby przejechać 500 km, zużywamy 50 dm3 gazu propan-butan. Jego przeciętna cena to 2,50 zł za dm3. Tak więc wydaliśmy na tę część trasy 125 zł. Napełniając zbiornik benzyną, która kosztuje obecnie przeciętnie
5,30 zł za 1 dm3 i zakładając, że średnie zużycia paliwa wynosi 8 dm3/100 km, na przejechanie tego samego dystansu potrzebujemy 212 zł. Porównanie kosztów jest więc jednoznaczne: przejazd przy zasilaniu gazowym jest prawie o połowę  tańszy niż przy zasilaniu benzyną.
Naturalnie koszty związane z zainstalowaniem instalacji gazowej lub zakupem samochodu, który jest fabrycznie wyposażony w taką instalację są pokaźne, ale szybko się amortyzują, szczególnie jeśli roczne przebiegi są znaczne.  Nasze eksploatacyjne doświadczenia z napędem gazowym wykazują, że:
•    różnice trakcyjne przy zasilaniu gazem i benzyną są w praktyce nieodczuwalne;
•    rozruch silnika przy stosowaniu zasilania gazowego jest taki sam jak przy benzynie; jeśli pojawiają się jakiekolwiek kłopoty to przełączenie podczas uruchamiania silnika zasilania benzyną i powrót do zasilania gazem, gdy już zacznie normalnie pracować, jest łatwe;
•   dostępne obecnie toroidalne zbiorniki gazu rozwiązują problem z ograniczaniem objętości bagażnika samochodu, chociaż utrudniają przewóz koła zapasowego;
•   sieć stacji paliwowych, na których można kupić gaz propan-butan jest zupełnie wystarczająca i w praktyce nie ma kłopotów z nabyciem gazu na terenie kraju. Zwracamy uwagę, że występują znaczne różnice w cenie gazu i warto się pokusić o wybór takiej stacji, na której gaz jest najtańszy. Dalsza oszczędność!