Akcyza i zwrot VAT za samochód sprowadzony z Niemiec

Akcyza i zwrot VAT za samochód sprowadzony z Niemiec

Po powrocie do kraju pozostaje nam zapłacenie m.in. akcyzy. Zanim to jednak zrobimy musimy poinformować czy samochód przyjechał o własnych siłach czy na lawecie. Jeśli to drugie to koniecznie musimy znać numer rejestracyjny lawety oraz nazwisko jej właściciela i jego adres.

W terminie do 14 dni od daty sprowadzenia samochodu należy zgłosić fakt sprowadzenia pojazdu w Urzędzie Celnym. Do 30 dni natomiast mamy czas na uregulowanie należne z tytułu sprowadzenia samochodu akcyzy.

Stawka akcyzy od samochodów używanych sprowadzanych z zagranicy, czyli w tym przypadku z Niemiec wynosi 3,1 procenta od wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000cm3. Samochody używane z większą pojemnością są objęte stawka akcyzy na poziomie 18,6 procent wartości auta.

Wartość samochodu używanego liczona do potrzeb akcyzy jest brana z umowy jednakże należy się liczyć z możliwością weryfikacji tej wartości przez urząd celny. Jeżeli taka weryfikacja zostanie przez urząd przeprowadzona to podstawa do określenia wartości sprowadzonego samochodu używanego będą notowania według EurotaxGlass’s.

Aby uzyskać zwrot podatku VAT do samochodu sprowadzonego z Niemiec należy się zgłosić do Urzędu Skarbowego i tam złożyć stosowny wniosek o zwolnienie z podatku VAT. Musimy zatem wypełnić i złożyć druk VAT-24 a następnie wpłacić 160zł. Wówczas otrzymamy druk VAT-25. Czynności te może za nas załatwić pełnomocnik, przy czym nie ma konieczności ustalenia pełnomocnictwa notarialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *