OLDSMOBILE CURVED DASH – rok 1902

OLDSMOBILE CURVED DASH – rok 1902

Producent: Olds Motor Works, Lansing, Michigan, USA.

Mechanik Olds po skonstruowaniu parowego trzykołowca w 1893 r. uzyskał poparcie pewnego właściciela tartaku i w 1897 r. założył w Detroit fabrykę Olds Motor Works. Po niepowodzeniach pojazdu poruszanego silnikiem gazowym Olds otrzymał zamówienie na wyprodukowanie w jak najkrótszym czasie uniwersalnego samochodu, mogącego służyć przede wszystkim amerykańskim farmerom. W chwili rozpoczęcia produkcji samochodów jednocylindrowych w fabryce wybuchł pożar. Olds był zmuszony ograniczyć się do montowania samochodów, do których silników i podwozi dostarczały mu inne firmy. Montaż odbywał się w Lansing, w stanie Michigan, będącym dziś siedzibą wielkich zakładów Oldsmobile.

W 1901 r. pojawił się interesujący typ tej marki, dwumiejscowy Runabout tzw. Curved Dash, z krótkim podobnym do Buggy podwoziem o rozstawie osi 1676 mm. Jednocylindrowy 4-suwowy silnik rozwijał moc 3,3 kW (4,5 KM). Samochód o masie własnej 320 kg miał dwustopniową skrzynię biegów. Były to pojazdy tanie i dobre. W 1908 r. Olds odszedł z zakładu, który wkrótce stał się częścią koncernu General Motors, by założyć własną firmę REO — na jej nazwę złożyły się inicjały założyciela.

Firma Oldsmobile jako pierwsza zaczęła produkować samochody w dużych seriach. Model 43 A z 1921 r. stał się wzorem dla pozostałych zakładów samochodowych. Po raz pierwszy zastosowano w nim wymuszony obieg chłodzenia.