MORRIS OXFORD – rok 1912

MORRIS OXFORD – rok 1912

Producent: Morris Motors Ltd., Oxford, Anglia.

Bogate doświadczenia Williama Morrisa z czasów jego pracy w garażach w Longwall, znajomość konstrukcji samochodowych różnych marek, takich jak: Arrol-Johnson, Belsize, Enfield, Humber, Singer, Hupmobil, Standard i Wolseley pozwoliły mu już od 1910 r. snuć plany produkcji własnego samochodu. Morris chciał produkować samochód na bazie części dostarczanych przez kooperantów, tani w eksploatacji, o niskiej cenie, mający duży zbyt. W spełnieniu marzeń pomógł mu finansowo hrabia Macclesfield.

Prototyp pierwszego Morrisa, znanego pod marką Morris (Mord, powstał w 1912 r. w garażach w (Mordzie. Wkrótce jednak samochody zaczęto montować w zakupionym przez producenta budynku dawnej szkoły wojskowej (Military Training College). Morris (Mord składał się głównie z części dostarczanych przez inne firmy. I tak 4-cylindrowy silnik pochodził ze świetnej firmy White & Poppe; przy średnicy cylindra 60 mm i skoku tłoka 90 mm jego pojemność skokowa wynosiła 1080 cm3, z tej samej firmy pochodziła 3-stopniowa skrzynia biegów, koła dostarczał Sankey, opony Dunlop, a reflektory Powell & Hanmer. Mówiono, że Morris jest samochodem łączącym w sobie doświadczenia produkcyjne najlepszych brytyjskich specjalistów samochodowych. Wbrew pewnym niedostatkom w chłodzeniu silnika i w układzie kierowniczym, który nie zapewniał stabilności kierunkowej, zdobył on sobie na rynku dobrą pozycję. Przyczyniła się do tego dość duża moc silnika, niezawodność i tania eksploatacja. W latach 1913—1917 wypuszczono 1475 sztuk tego modelu.

Morris (Mord nie mógł mieć większego zbytu, ponieważ jego silnik nie zdołał uciągnąć więcej, niż 2-miejscowe nadwozie typu coach, gdy tymczasem inne firmy oferowały samochody 6-miejscowe dla całej rodziny. Pragnąc zadowolić cześć klienteli Morris wypuścił nowy, większy model Covley, nazywany dla charakterystycznej wypukłej chłodnicy także Bullnose Cowley (nos byka).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *