Kierownice w starych samochodach

Kierownice w starych samochodach.

Pierwsze pojazdy bez koni różniły się od swych poprzedników tylko korba używaną do kierowania osią przednią. Pojazdy z kolumną kierownicy, umieszczoną pośrodku, sprawiały niezwykłe wrażenie i były nazywane młynkiem do kawy — ponieważ kierowanie odbywało się za pomocą kręcenia korbą. Z biegiem czasu skośna kolumna kierownicy przechylała się coraz bardziej do tyłu i prostą korbę zastąpiło koło kierownicy.

Kierowanie pojazdem w wyniku przeciążenia mostu przedniego było lak trudne, że czasami wszyscy pasażerowie musieli pomagać. Samochody o mniejszych kołach przednich były łatwiejsze do kierowania, ale jazda na zakrętach była ryzykowna.

Bez rozwiązania układu kierowniczego powóz nie stałby się nigdy samochodem. Toteż wynalezienie przez Daimlera w 1889 r„ a przez Benza w 1893 r. niezależnego układu kierowniczego, umożliwiającego oddzielne kierowanie przednimi kołami z różnym promieniem zataczania, było znaczącym wydarzeniem. Z radości, że rozwiązał problem układu kierowniczego Benz nazwał swój nowy samochód Victoria.

Miejsce kierowcy w pierwszych pojazdach było wyposażone nie tylko w korbę kierowniczą, ale również w pozostałe mechanizmy takie, jak: dźwignia kierownicza, dźwignia do przesuwania pasa napędowego, regulator mieszanki paliwowej, ręczna dźwignia przyspieszenia i regulator wyprzedzenia.

Liczba ramion koła kierownicy też się nieustannie zmieniała. Przez wiele lat pięć ramion było zastrzeżonych dla jednej marki — francuskiego Renaulta. Trwało dość długo zanim europejskie firmy-uczyń iły krok do kierownicy o trzech ramionach, którą wyprodukowano w Ameryce pod koniec lat dwudziestych.

W okresie powojennym pojawiła się kierownica dwuramienna, a w 1955 r. Citroen wylansował swoja typową jednoramienną. Z biegiem czasu kierownica nie tylko spełniała rolę mechanizmu kierowniczego, ale stała się również cechą stylową poszczególnych marek samochodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *